Product Details
  • Sales Rank: #260789 in Home Improvement
  • Color: English Pewter
  • Brand: Monte Carlo
  • Model: 5OR52EPD
  • Dimensions: 20.07" h x52.00" w x.0" l,11.00 pounds
Features
  • Heavy duty 153-by-14-mm motor
  • 12-Degree blade pitch for optimum air movement
  • Light kit included uses 3-by-60 incandescent bulbs
  • Unique dual mount design; downrod or flush mount
52 Inch ornate Elite Fan The 52" five blade Ornate Elite ceiling fan comes with the English Pewter finish. The fan comes with premium power 153 X 14 mm torque-induction motor for whisper quiet operation and also features triple capacitor, 3 speed reversible motor with precision balanced motor and blades for wobble-free operation. The 12 degree blade pitch is designed for optimal air. An extra long 6.5 foot wire is included for high ceiling installation with longer downrods. Includes: Light Kit 4" Downrod Downrod Canopy Flushmount Canopy Fan Features: Indoor / Outdoor: Indoor Motor: 153mm x 14mm Fan Height (downrod): 19" Fan Height (flushmount): 9" Fan Width: 52" Blade to Ceiling (downrod): 9.4" Blade to Ceiling Flushmount: 5.8" Weight: 17.9 lbs Minimum Suggested Ceiling Height (downrod): 8' Minimum Suggested Ceiling Height (flushmount): 7' 3" Number of Blades: 5 Blades Blade Pitch: 12 Degrees Integrated Light Kit: 3 Candelabra 60w bulbs included Integrated Up Light: NO Pull Chain: Yes, 3-Speed, Slide reverse switch Remote: "Two-In-One" remote not included (wall mount/handheld) and Multi-Function Wall Switch not included Downrod Included: 4" Downrod Reverse Switch: Manual Outdoor / Wet Rated: NO Energy Star Qualified: NO Rotations Per Minute: High: 182.0 / Medium: 127.0 / Low: 80.0 Air Circulation: High: 4515.91 CFM / Medium: 3055.53 CFM: / Low: 1901.4 CFM Fan Energy Consumption: High: 59.3 watts / Medium: 30.9 watts / Low: 14.3 watts Amps: High: 0.496 Amps / Medium: 0.365 Amps / Low: 249.0 Amps Canopy Style (downrod): MC Dual Mount Canopy Style (flushmount): MC Dual Mount Canopy Diameter (downrod): 5.11" Canopy Diameter (flushmount): 5.11" Want to Flush Mount This Fan? This fan can be mounted flush to the ceiling with the addition of Monte Carlo's Low Ceiling Adaptor MC90 . Without the flushmount adaptor, the fan can be mounted with the included mounting embly and downrods