Product Details
  • Sales Rank: #639276 in Home Improvement
  • Color: Tuscan Bronze
  • Brand: Monte Carlo
  • Model: 5SBR56TBD
  • Dimensions: 22.00" h x56.00" w x56.00" l,32.00 pounds
Features
  • Heavy duty 188-by-25-mm motor
  • 13-Degree blade pitch for optimum air movement
  • Light kit included uses 2-by-50 halogen bulbs
  • Includes combo hand-held and wall mount remote control
  • Includes dramatic uplight feature
Set a new level of luxury for your home decorating with this 56" blade span from Monte Carlo fan collection. The impressive design features comes with a motor in a Tuscan bronze finish. Teastain Mission gl below and above the fan motor and mahogany veneer blades provide beautiful accents. This fan features 56" blade span, a 13 degree blade pitch and 188 x 25mm motor. Includes light kit, halogen bulbs, and a wall-mount remote control with reverse and up/down light control. (MAP)