Product Details
  • Sales Rank: #798065 in Home Improvement
  • Color: Roman Bronze
  • Brand: Monte Carlo
  • Model: 5AN52RBD
  • Dimensions: 22.00" h x52.00" w x52.00" l,23.00 pounds
Features
  • Heavy duty 153-by-20-mm motor
  • 12-Degree blade pitch for optimum air movement
  • Light kit included uses 3-by-40 incandescent bulbs
  • Unique design allows four types of installation; flush mount, downrod, light kit or without
  • Includes combo hand-held and wall mount remote control
Five Blade 52 Inch Albany Fan This five blade Alban fan comes with the Roman Bronze finish. The fan comes with premium power 153 X 20 mm torque-induction motor for whisper quiet operation and also features triple capacitor, 3 speed reversible motor with precision balanced motor and blades for wobble-free operation. The 12 degree blade pitch is designed for optimal air. The extra long 6.5 foot wire is for high ceiling installation with longer downrods. The blanking plate is included for installations without light kit. Includes: Light Kit 6" Downrod Downrod Canopy Flushmount Canopy Fan Features: Indoor / Outdoor: Indoor Motor: 153mm x 20mm Fan Height (downrod): 21.75" Fan Height (flushmount): 15.75" Fan Width: 52" Blade to Ceiling (downrod): 13.3" Blade to Ceiling Flushmount: 7.2" Weight: 23.37 lbs Minimum Suggested Ceiling Height (downrod): 8' 3" Minimum Suggested Ceiling Height (flushmount): 7' 2" Number of Blades: 5 Blades Blade Pitch: 12 Degrees Bulbs: 3 Candelabra B-10 torpedo 40 watt 120v bulbs included Integrated Light Kit: 3 Candelabra 40w bulbs included Integrated Up Light: NO Pull Chain: Yes, 3-Speed Remote: "Two-In-One" remote not included (wall mount/handheld) and Multi-Function Wall Switch not included Downrod Included: 6" Downrod Reverse Switch: On Remote Outdoor / Wet Rated: NO Energy Star Qualified: NO Rotations Per Minute: High: 177.0 / Medium: 106.0 / Low: 65.0 Air Circulation: High: 4899.3 CFM / Medium: 2705.55 CFM: / Low: 1439.37 CFM Fan Energy Consumption: High: 66.3 watts / Medium: 26 watts / Low: 10.8 watts Amps: High: 0.55 Amps / Medium: 26 Amps / Low: 0.22 Amps Canopy Style (downrod): MC Die Cast Canopy Style (flushmount): Housing True Flush Canopy Diameter (downrod): 5.12" Canopy Diameter (flushmount): 13.4" Want to Flush Mount This Fan? This fan can be mounted flush to the ceiling with the addition of Monte Carlo's Low Ceiling Adaptor MC90