Buy Dacor ER30GSCHLP 30" Pro-Style Gas Range with 4.04 cu. ft. Manual Clean Convection Oven, 4 Sealed Burners and Illumina Burner Controls Dacor ER30GSCHLP 30" Pro-Style Gas Range with 4.04 cu. ft. Manual Clean Convection Oven, 4 Sealed Burners and Illumina Burner Controls
[]#Dacor ER30GSCHLP 30" Pro-Style Gas Range with 4.04 cu. ft. Manual Clean Convection Oven, 4 Sealed Burners and Illumina Burner Controls#[]
Buy Dacor ER30GSCHLP 30" Pro-Style Gas Range with 4.04 cu. ft. Manual Clean Convection Oven, 4 Sealed Burners and Illumina Burner Controls
Product Details
  • Sales Rank: #20389 in Major Appliances
  • Color: Stainless Steel
  • Brand: Dacor
  • Model: ER30GSCH/LP
  • Dimensions: 37.13" h x29.88" w x28.56" l,348.00 pounds
Features
  • 4.04 cu. ft. Manual Clean Convection Oven
  • 4 Sealed Burners
  • Illumina Burner Controls
Our new Epicure 30" Gas Range is the ideal centerpiece for your luxury kitchen - with attractive features like our Illumina ™Burner Controls that glow Dacor signature flame-blue when the burners on for style and safety. Meticulous gourmets will surely appreciate the SimmerSear ™Burners for the super-specific simmer, sear or saute at ultra-low or ultra-high temps. This is the only premium gas range that offers greater cooking flexibility using multiple burner configurations to cook different foods at different BTUs and in various sized pots and pans, all at the same time. Dacor's Three-Part Convection System with fan, air baffle and convection filter ensures precise oven temperature control, superior heat distribution and zero flavor transfer. And two 14" Continuous Platform Grates give you ample room for oversized pots for an especially spacious cooking surface.