Craftmade JU54SSW3 54" 3 Blade Indoor Ceiling Fan with Blades and Light Kit Included, Stainless Steel / Walnut Craftmade JU54SSW3 54" 3 Blade Indoor Ceiling Fan with Blades and Light Kit Included, Stainless Steel / Walnut
[]#Craftmade JU54SSW3 54" 3 Blade Indoor Ceiling Fan with Blades and Light Kit Included, Stainless Steel / Walnut#[]
Product Details
  • Sales Rank: #1222145 in Lighting
  • Color: Stainless Steel / Walnut
  • Brand: Craftmade Lighting
  • Model: JU54SSW_JU54SSW
  • Dimensions: 12.00" h x54.00" w x24.00" l,23.00 pounds
Features
  • Finish: Stainless Steel
  • Lamp Type: Halogen
Features: Includes light kit Sturdy blades will provide a lifetime of beauty Limited lifetime warranty Not only does it boast excellent style, but the Juna is ideal for keeping your home cool during those hot summer months Includes 2" downrod for ease of installation Suitable for dry locations Blade Specifications: Number of Blades: 3 Blade Span: 54 Blades Included: Yes Blade Pitch: 14 Degrees (The Angle of Attack of the Blades; Steeper Blades Move More Air) Light Kit Specifications: Light Kit Included: Yes Light Direction: Down Lighting Air Flow Specifications: Motor Size: 188mm x 15mm Speeds: 3 RPM (High): 182 (The Volume of Air Moved by the Fan in Cubic Feet Per Minute) CFM (High): 6207 (The volume of air moved by the fan in cubic feet per minute) Airflow Efficiency: 81 Cubic Feet Per Watt on High (Volume of Air Moved Per Watt of Energy Used) Other Product Specifications: Control Type: Remote Control (Included) Downrod(s) Included: Yes Downrod Size(s): 6" and 2"