Product Details
  • Sales Rank: #182788 in Lighting
  • Color: Aged Bronze Vintage Madera
  • Brand: Craftmade
  • Model: BE60AGVM
  • Dimensions: 15.00" h x.0" w x.0" l,24.58 pounds
Features
  • 188mm x 15mm Motor, 5957 CFM, 80 Total Watts, 74 CFM Per Watt
  • Includes: Five, Premier Walnut Blades - (54" Span / 14o Blade Pitch)
  • Light Kit Sold Separately
  • Downrods and Accessories Available
Beaumont Indoor Ceiling Fan with Included Remote Control and Custom Blade Options The Craftmade Beaumont with guilded gold-leaf charm accents the room when this fan is the centerpiece Features Heavy-Duty 188 x 15. 3 Speed Reversible Motor Blade Sweep Options: 60" Two Downrods Supplied, 4" and 8" Lifetime Limited Warranty Five Custom Blades matched to exact weight - sold separately, see below TCS Remote Control - Included Not Light Kit Adaptable Uses AG (Aged Bronze) accessories Popular combinations (see Product Multimedia): Aged Bronze / Vintage Madera Motor with 54" Premier Hand-Scraped Walnut Blades Aged Bronze / Vintage Madera Motor with 56" Custom Carved Clic Walnut Blades Customize your fan: Blade options: Type 1 and Type 2 Light kit options: Not Adaptable Measurements (see Product Multimedia for accompanying line art) A. Ceiling to Bottom of Light Kit with 4" Downrod: 15.0" A. Ceiling to Bottom of Light Kit with 8" Downrod: 19.0" B. Ceiling to Fan Blades 4" Downrod: 9.25" B. Ceiling to Fan Blades 8" Downrod: 13.25" C. Fan Width: 12.25" D. Canopy Width: 5.125" E. Motor Housing Height: 4.25"